Balení dárků
udržitelněji - ekologičtěji
Proč říct NE běžnému balicímu papíru ?
zdroj: Econea
- Výroba je energeticky náročná. Stromy se musí pokácet, přepravit, přeměnit na papír, tašky nebo krabičky a dovézt do obchodů. Tam často čekají na zákazníky v plastovém obalu
- Křídový papír není možné recyklovat a patří do směsného odpadu. Stejně jako voskovaný papír nebo termopapír (účtenky, jízdenky).
- Barvy na balících papírech znemožňují kvalitní recyklaci, vytváří kontaminovaný kal, který obsahuje různé chemikálie. Dejte pozor především na levné a hodně barevné role balicího papíru. Čím je papír barevnější, tím větší bude následná zátěž přírody.
TIP : Pokud už musíte balící papír použít, použijte ten s certifikátem FSC, který zaručuje, že dřevo pochází z šetrně obhospodařovaných lesů a nebo si vybírejte nepotištěné recyklované papíry.
Jak balit udržitelněji ?
Do recyklovaného papíru
Recyklovaný papír má své kouzlo. Ty, kteří jsou zvyklí na záplavu barev obalů dárků pod stromečkem, možná nenadchnou, ale pro milovníky jednoduchého a přírodního designu, jsou tou pravou volbou. Pokud se vám zdají příliš strohé na takovou událost jako jsou Vánoce, klidně je dozdobte (bramborovým) razítkem, stužkou, smrkovou větvičkou, medovým perníčkem, vystřihovanou vločkou, usušeným pomerančem, šípky a podobně.
Kreativně - do použitých obalů
I již použitý balící papír se dá znovu použít, stačí když ho po prvním užití nezmačkáte, ale složíte, případně vhodně ostřihnete. Podobně se dají využít i dárkové tašky.
Zkuste použít krabici. Abyste ji nemuseli zdlouhavě olepovat a zakrývat třeba to, že byla původně od bot, stačí krabici rozložit a sloužit naruby. Otočit naruby se dají i jiné krabice než ty od bot. Zkuste to. Vypadá to báječně, foto přiložím.
Jedinci, kteří se nebojí trochy extravagance, mohou dárek zabalit třeba i do novin. I to může mít své kouzlo
Pochutiny, ale i jiné věci se dají zabalit do sklenic od zavařenin či kávy, do plechovek od čaje, kávy, kakaa.
Do pytlíčků
Za účelem balení dárku si může člověk koupit nebo ušít dárkové látkové pytlíčky. Ty jsou opakovaně použitelné. A kreativně je může využít také obdarovaný. Pokud se v rodině domluvíte a všichni si nadělíte do těchto pytlíčků, můžete se napřesrok s domluvit s jinou rodinou pytlíčkovou sadu si vyměnit.
Do látek - Furoshiki
Furoshiki je stará japonská metoda, která využívá k balení čtvercový kus látky. Vůbec se nemusí jednat o novou látku, to by takový způsob nebyl ani ekologičtější ani levnější. Dá se využít nepoužívaný šátek, kus starého trička nebo ještě lépe výstřižek z obnošené košile. Neznám nikoho komu by se doma neválely kousky látek s tím, že je určitě jednou využije. ----Teď je ten správný okamžik!
Bez obalu, jen se stužkou
Proč něco složitě balit, když už je to dost dobré i bez obalu! Různé domácí pochoutky, oříšky a další drobnosti stačí mít ve sklenicích převázaných mašlí.
Ale i na jiné dárky stačí dát stužku. Třeba na uzlíček z nového svetru, na knihu, na láhev, na dárkový certifikát,...
Na objemné dárky je to jasná volba! No, představte si balit třeba kolo, žehlící prkno nebo motorovou pilu.