Vánoční úklid

Máte pocit, že když neutřete prach za gaučem a za sporákem, nebude doma ta pravá Vánoční atmosféra? Možná je na čase zamyslet se, CO JE ta PRAVÁ vánoční atmosféra! Ale když stráví člověk 90% času vánočními přípravami, nebude mít prostor se zamyslet. Rada Ekokonverze zní: vánoční uklid nehroťte, prostě si ukliďte klasicky jako na neděli ;-). Výzva Ekokonverze zní: jděte na úklid trochu víc ekologicky.

Ekologické čističe

Domácí či kupované, v obalu či zcela bez něj....

OCET A SODA téměř na vše

Návod snadno najdete na internetu, nejedná se o nic složitého. Ocet lze použít na čištění záchodů, v kombinaci s vodou (tedy ne příliš koncentrovaný) na čištění oken, zrcadel, skel sprchových koutů, poslouží i na vodní kámen na sprchách a kohoutcích. V kombinaci se sodou si poradí s většími nečistotami, dokonce i s ucpaným odtokem. Výhody: je to snadné a levné! Tyto ingredience lze levně koupit v bezobalových obchodech, či-li bez zbytečných plastových obalů). Nevýhody: někomu může vadit octový zápach, ten ale po pár hodinách vyvane. Lze taky vyzkoušet naložit do octa citrusové slupky (sklenici nacpete slupkami třeba od mandarinek z Mikuláše, zalejete octem a necháte 7-14 dní), vůně je pak příjemnější.

KUPOVANÉ EKOČISTIČE

V bezobalové prodejně dostanete takový čistič nejen bez obalu, ale také můžete mít jistotu, že je skutečně ekologický. Při výběru ekodrogérie si zde dávají záležet. V běžných drogériích se některé prostředky ekologicky jen tak tváří. Pokud chcete opravdu ekologický prostředek nestačí, že má produkt zelený nebo přírodně vyhlížející obal, měl by disponovat i nějakým ekocertifikátem. Také je možné, že méně známé značky a malé firmy doposud ekocertifikaci nemají, v tomto případě je dobré si před nákupem přečíst nějakou recenzi. 

Vyhněte se hromadění věcí

Špatně se uklízí tam, kde je mnoho věcí. Jenže tušíme, že po Vánocích jich bude ještě víc. Jak to udělat, aby povánoční úklid nebyl horší než ten vánoční? Jak předcházet hromadění věcí?


VYBÍRAT DÁRKY S ROZMEM

Když kupujeme jen to, co je potřeba nebo to, co si člověk skutečně přál, ušetříme si mnoho zklamání a starostí z nechtěným. Ušetříme také planetu, protože budeme předcházet nadspotřebě, která vede k velkému hromadění odpadů nejen na skládkách, ale i na naších půdách a v garážích.


ADVENTNÍ KALENDÁŘ NARUBY

Místo toho abychom si každý den otevřeli nějaké překvápko, každý den jednu z našich věcí odložíme. Rozměr může být dvojí. Můžeme se zbavit lpění na některých věcech, ale ještě lépe když jimi zároveň někoho obdarujeme a pomůžeme potřebným. Avšak nezneužívejme myšlenku obráceného adventního kalendáře jako alibi proto, ať vyhodíme staré krámy a uděláme si místo na nové, více trendy, krámy.

Úklid v nitru

Ušetřený čas přehnaného uklízení věnujte tichému rozjímaní.