Vánoční cukroví
Ekokonverze vánočního pečení - co si vůbec pod tím představit?
Podobně jako DÁRKY, tak ani CUKROVÍ není konečným smyslem Vánoc. Množství druhů nemá vliv na kvalitu vánoční atmosféry. Takže někdy méně je více.
- Nepečme na povel, pečme pro radost. Zapojme i ostatní členy rodiny.
- Nepoužívejme palmový olej, jeho neudržitelné pěstování má podíl na odlesňování deštných pralesů, na snižovaní biodiverzity v obrovském měřítku a podepisuje se i na domorodém obyvatelstvu. Pečme cukroví na másle, slavnostní povaha cukroví si žádá kvalitu. Raději méně, ale kvalitněji a poctivěji. Palmový tuk se skrývá v rostlinných náhražkách másla, v tucích pro výrobu čokolád a krému, v některých polevách.
- Nenechme cukroví zestárnout, vystihněme okamžik, kdy už ho nikdo nechce. Pokud necháme ležet cukroví na talíři několik dní, oschne a není tak dobré, nikdo ho nechce. Podobně jako po svátcích, přejíme se, přesladíme se a pak už cukroví nechceme ani vidět. Sbalme cukroví do krabiček a zamrazme ho. Když cukroví vytáhneme za měsíc či dva a nabídneme ho po v neděli obědě, nikdo nepohrdne a ještě ušetříme čas pečením nedělního moučníku.
- Zachraňme nepovedené kousky. Pokud nemáme po ruce ochotného "dojídače" nepovedených kousků, tak je dávejme do krabičky a použijme buď ihned na rumové kuličky nebo klidně zamrazme pro pozdější výrobu cheescakového korpusu.
- Bod navíc pro ekoborce....nakupujme suroviny na vánoční cukroví v bio kvalitě a maximálně lokálně (marmeláda od lokálních výrobců, české máslo,...). A co se týče koloniálního zboží (kakao, kokos, vanilka, skořice, třtinový cukr) vybírejme fair trade - zboží se spravedlivou odměnou pro ty, jež plodiny vypěstovali.