Péče o tělo

Naučit se přijímat vlastní tělo, pečovat o ně a ctít jeho významy je pro opravdovou ekologii člověka podstatné. Vážit si vlastního těla v jeho ženskosti či mužskosti je nezbytné k uznání sebe samých při setkání s druhými, kteří se od mne liší. (Laudato si, 155)

Historické doklady z Egypta, Řecka nebo Číny potvrzují, že lidé kosmetiku používají minimálně několik tisíc let. Po dlouhou dobu byly pro tyto účely využívány látky, které lidé nacházeli v přírodě, ať už jde o minerály nebo o materiály pocházející z těl zvířat a rostlin. S rozvojem vědy a průmyslu se i v kosmetice začaly v 19 století prosazovat syntetické chemikálie a postupně vznikal samostatný kosmetický průmysl. V současnosti je obrat kosmetického průmyslu v Evropské unii odhadován na několik desítek miliard euro ročně.  (Šuta, 2016)

Ekovýzvy našemu tělu

S čím může začít každý

Očista těla bez obalů

Mýdla, šampony, kondicionéry, sprchové gely, dokonce i zubní pasty a barvy na vlasy se dají sehnat bez obalů. Bezobalových prodejen přibývá a navíc jejich sortiment většinou podporuje produkty přírodnější s menším chemickým koktejlem.

Kosmetika - jak omezit počet

Mezitím, co někomu stačí všestranný krém a pomáda na rty, jiní toho potřebují trochu víc. Ale ne tolik, kolik si sami myslí. Zkusme pravidlo koupit novou kosmetiku až dobereme tu, co již vlastníme nebo pravidlo 10 ks kosmetiky (vč. odličování, mýdla a šamponu).

Holení bez odpadu

Jednorázová holítka jsou po několika málo použití těžko recyklovatelný odpad. Proč nedat opět šanci klasické žiletce, případně elektrickému strojku? Předstupněm a malým krokem k lepšímu je i strojek s vyměnitelnými hlavicemi.

Nad čím se ještě zamyslet

Prohlubte svou ekologickou konverzi o další krok

Intimní hygiena

Návrat k látkovým vložkám není návratem do minulosti, dnes mají látkové vložky speciální PUL úpravu. Menstruační kalíšky z lékařského silikonu nahradí až 4500 klasických vložek či tampónů.

Plenky

Pokud dítě používá 5-6 plenek denně po 2 roky, vyprodukuje celkem 4000 plen, což je 1 tuna odpadu. Přitom plenky látkové šetří naši rodinnou pokladnu a taky jsou příznivější pro zdraví dětí.

Domácí kosmetika

Pokud chcete skoncovat s chemií v péči o vaše tělo, ušetřit a neprodukovat odpad, osvědčte si několik domácích receptů. Některé jsou velmi jednoduché.

Zdroje:

  • https://www.veronica.cz/soubory/studie_kosmetika_cela.pdf 
  • https://zeny.iprima.cz/bydleni/menstruace-bez-vlozek-ekologicke-zdrave-tipy
  • https://www.veronica.cz/poradna-v-casopise-veronica?i=97