Vánoční dárky

Logika kultury "použij a vyhoď" vyrábí množství odpadu jenom kvůli nezřízené touze konzumovat více, než kolik je skutečně třeba (insp. Laudato si, 123)

Komu ?

Všichni všem nebo trochu jinak?

Tušíme, že dárky nejsou konečným smyslem vánočních svátků, ale někdy si to nepřipouštíme a jedeme v zajetých kolejích. Řešíme, co se od nás očekává a na oplátku očekáváme něco my. Možná už to tak ani nechceme, ale nevíme, jak se tomu citlivě vyhnout.

Když je velká rodina, která se s věkem ještě rozrůstá, není pak v silách ani babiček a dědečků dát dárek všem. Navíc, lidé sklouznou k tomu, že si věnují hlouposti, které sice v danou chvíli pobaví, ale za pár dní skončí v koši

Všichni všem nebo trochu jinak?

1. Losujeme

Nikdo nepřijde zkrátka. Dárek kupujeme pro toho na koho nám padne los. Když někdo vylosuje sám sebe vhodí los zpátky do osudí. Příjemné může být, že vlastně nevíte od koho dárek dostanete, ale pravdou je, že se to v rodině většinou stejně neutají.

2. Střídáme se

Pokud nelpíte na momentu překvapení, můžete si udělat jednoduchou "tabulku obdarování". 

Když se celá rodina sejde na Vánoce u babičky a dědy, jsou tam rodiče, děti, vnoučata, tety, strejdové a najednou si uvědomíte, že z toho bude hromada dárků, které nepotřebujete ani nechcete a dokonce si je nemůžete mnohdy ani finančně dovolit.

CO ?

...aby dárky nebyly jen vrcholem konzumu a nezatěžovaly zbytečně planetu

Děti píší dopis Ježíškovi, ale dospělí už to neumí. A vůbec často máme problém vyslovit své přání. Někdy dokonce tvrdíme, že nic nechceme, že máme všechno. To sice může být pravda, ale sami to neradi slýcháme, když chceme obdarovávat. 

VOLO - aplikace přání

"Volo" znamená "přeji si". Je to takový dopis Ježíškovi, který zvládnou i dospělí. Je to prostor nejen pro osobní přání, ale i pro nápady na dárky pro druhé. Přitom nikdo nikoho nepřipraví o překvapení a zároveň se nesejdou stejné dárky dvakrát. Své nápady a přání mohu vkládat jak slovně, tak i za pomoci přímého odkazu. Dám tak "Ježíškovi" vědět, co přesně chci, ale i to, kde to najde nejlevněji. VOLO je nejúčinnější nástroj jak předcházet nechtěným dárkům, přetvařovaným úsměvům u vánočního stromku a hlavně zbytečnému odpadu. I když nechtěný dárek nevyhodíte přímo do koše, ale odsunete do kouta či na půdu, už se z něho stává odpad, odpad, který akorát ještě nikdo nevyhodil.

Jedlé dárky - a proč ne?

Trpíte předsudkem, že jedlé dárky se hodí na Mikuláše, ne na Vánoce? Je na čase se tohoto předsudku zbavit! Pokud chceme žít udržitelně, tak jedlý dárek je skoro sázka na jistotu. Kdo by pohrdl kvalitní marmeládou, medem, sirupem, výběrovou kávou a čajem, luxusní čokoládou, vínem, archivním sýrem? V případě kávy, čaje a čokolády volte FAIR TRADE. Vánoční doba je ten správný čas myslet na fér podmínky i pro ty, kteří tyto dobroty pro nás vyrábí.

Udržitelné dárky

Tady spadají nejen všechny bezobalové obchody, ale také lokální produkty (ČR) a nebo produkty, které mají zajištěný udržitelný rozměr jiným způsobem: např.: bez zbytečných plastových obalů, nahrazením uhlíkové stopy dopravy a výroby, produkty s FAIR TRADE známkou, s bio certifikátem apod. Nově ve vyhledávači zboží Heureka můžete najít zelenou známku udržitelný eshop.

S charitativním rozměrem

Myslet na potřebné k Vánocům patří. Mnoho organizací má své charitativní obchůdky či eshopy podobně jako organizace Bez mámy a její charitativní eshop Tinga Tinga. (Další charitativní obchůdky: Dogpoint Tam najdete krásné a originální věcičky, jejichž nákupem neděláte radost jen obdarovanému, ale i pomáháte. Některé takové obchůdky mívají sociální i ekologický rozměr - Nákup na dobro.

Skutečný dárek: kupujete jen to, co pomáhá druhým.

Podporující ekologický život

Jedná se o vybavení pro život bez odpadu: pytlíky na zeleninu, box na svačinu, láhev na vodu, cestovní hrnek na kávu, pomůcky do domácnosti, přírodní drogérii či kosmetiku. Pokud se nespokojíte jen s drobností, pořiďte domácí kompostér, což může být designový kousek vhodný i do bytu. Inspirace v tomto směru nabízejí bezobalové obchody nebo eshopy s tématikou zero waste life (života bez odpadu).

Zážitek

I zde je dobré mít správný odhad a vejít se do vkusu obdarovaného. Seskok padákem pro babičku nemusí být úplně to pravé, ale na druhou stranu babiček "šoumenek" přibývá! Darovaný zážitek má punc něčeho opravdu nevšedního (něco prožít je lepší než něco vlastnit), ale má i ekologickou výhodu. Když se dárce nestrefí, v koši skončí maximálně voucher, tedy kousek papíru. Inspirace pro zážitky: koncert, divadlo, přednáška, kino, výlet, vstup do zoo, muzea, zámku, aquaparku, wellness; seskok padákem, let letadlem, projížďka závodním autem; kurzy jazykové, bylinkové, dovednostní; duchovní obnova, poutní zájezd, tematický webinář apod.

Dárkový poukaz či bankovky ?

Puberťáka bankovkou asi nikdy neurazíte, ale v některých jiných případech by to mohl být krok vedle.  Pokud chcete do daru vložit i kus svého úsilí a nejen peněz, zvolte raději dárkový poukaz. Může to být poukaz, jak na zboží, tak na zážitek. 

Tipy na poukazy

  • restaurace, kavárna, cukrárna
  • kadeřnice, barber shop, kosmetika
  • bezobal, vinařství, drogérie, sport, parfumérie
  • wellnes, bazén, sauna, fitko
  • představení, koncert,...
  • oblíbený ehop/obchod
  • výrobky: dort, nábytek, lahůdky, zakázkové šití...
  • poukaz na dobrý skutek - charitativní organizace
  • předplatné na časopis
  • členství v klubu, účast na kurzu, exerciciích,
  • výlet, zájezd, pouť
  • předplatné na kytici z české květinové farmy
  • předplatné na zeleninovou bedýnku

Praktické dárky nemusí být trapné

Vrcholem společnosti, ve které vládne nadspotřeba, je pohrdání praktickými dárky. Naštěstí nepohrdají jimi všichni, ale dárce musí správně rozklíčovat přání nebo přimět budoucího obdarovaného, aby své přání jasně zapsal do svého VOLO seznamu. Praktický dárek je trapas jen tehdy, když dáte někomu něco, co vůbec nepotřeboval ani nechtěl. Proč však nevyhovět mamince, když si přeji nový kuchyňský robot, výkonný mixér nebo parní žehličku, se kterou se nebude trápit jako s tou starou? A proč nevyhovět tatínkovi se sadou nového nářadí nebo kotlíkem na guláš?

Vlastnoruční dárky (Handmade)

Ručně vyrobené dárky nemusí vždy nutně chránit naše životní prostředí, obzvláště když dostaneme tucet handmade dekorací posetých plastovými flitry. Můžeme jít udržitelnějším směrem a vyrobit:

  • jedlou domácí pochoutku, 
  • domácí kosmetiku, drogérii, svíčku
  • dekoraci, keramiku, šperk, poličku, rámeček
  • ze starého materiálu něco nového (upcyklace) 
  • fotoalbum ze starých či aktuálních fotek
  • poukaz na vlastní službu: rok mytí auta, upevnění polic, složená skříň, venčení pejska, hlídání domu, hlídání dětí, pomoc se sklizní, předpěstování bylinek, každý měsíc super koláč, každý týden domácí vajíčka ...

Nemusíme to dělat každý rok, ale jeden rok to prostě můžeme zkusit. Může to být zábava, ale i zajímavá zkušenost: dát dar, jehož hodnota není určena jen utracenými penězi. 

Dárky z druhé ruky - a proč ne?

Malé děti ani rozumní lidé se po visačkách s cenovkou nekoukají! Existuje mnoho bazarů, swapů, reuse center, jak kamenných, tak internetových a dají se vybrat úžasné věci. Knihy, hračky, deskové hry, nábytek, doplňky, nádobí, oblečení, ale i elektronika (dokonce v záruční době!), to všechno dokáže radost dělat opakovaně, i když už to někdo před námi používal. "Když ze svého hlubokého přesvědčení radši opětovně použijeme nějakou věc místo toho, abychom se jí rychle zbavili, může to být skutek lásky, který vyjadřuje naši důstojnost." (Laudato Si, 211) ...a to je také součást ekologické konverze.

Čemu se vyhnout?


  1. Lpění na tom, že dar je jediná forma projevu mé lásky vůči druhým, či lásky druhých vůči mě
  2. Lpění na tom, že dar musí být vždy materiální a musí na něj být utraceno mnoho peněz
  3. Kupování velkého množství dárků (lépe jeden dárek a kvalitní než mnoho zbytečností)
  4. Kupování množství dárků jen proto, aby toho bylo pod stromečkem dost
  5. Kupování tretek. (Drobné plastové dekorace, "sranda" dárky většinou pobaví na pár vteřin a pak si je jen málokdo vychutná. Mezi tretky patří i sentimentální dárky, které mohou být hezké, ale po čase už je není kam dávat.)
  6. Nakupování z velké dálky - možná nákupem z Číny ušetříme pár peněz, ale rozhodně neušetříme uhlíkovou stopu dopravy přes celý svět. (Dejme přednost co nejlokálnějším výrobkům).
  7. Bezmyšlenkovému nákupu, který nás vede pouze ke zhodnocení ceny, ne kvality. (Přitom, když bereme v úvahu kvalitu, z dlouhodobého hlediska ušetříme víc. Daný výrobek totiž v budoucnu kupujeme méně často.)
  8. Spotřebnímu chování typu "použij a vyhoď" (Laudato Si). (Věci, které kupujeme by měly vydržet co nejdéle, veškerá jednorázovost je nepřípustná.)
  9. Zapomínání na to, že Vánoce nejsou jen o obdarování našich nejbližších, ale i o solidaritě s těmi vzdálenějšími

Solidarita s druhými

Ukázka jak se dá myslet na druhé i přesto, že jsou na opačné straně světa, a jak dělají radost i velmi praktické dárky jako jsou sešity, batoh, uniforma či boty.