Encyklika Laudato si

O péči o společný domov

  • Encyklika Laudato si je dílem papeže Františka a jeho odborného týmu
  • Oficiálně byla publikována 18.6.2015

  • Je první encyklikou, kde je věnován významný prostor ekologickým otázkám, ale je nutné doplnit, že ekologií se zabýval už papež Pavel IV i Františkovi bezprostřední předchůdci v papežském úřadu.
  • V návaznosti na teologii stvoření vyjadřuje vlastní hodnotu přírody, která není jen pouhým rezervoárem zdrojů pro člověka, ale plnohodnotná součást Božího plánu.

  • Laudato si není jen "ekologickou" encyklikou, ale vyjadřuje jak ekologická krize je nedílnou součástí sociální otázky dnešní doby. Problémy ochrany životního prostředí jsou úzce spojeny s otázkami chudoby a nerovnosti. 

Neumíme si vzít příklad z fungování přirozených ekosystémů: rostliny syntetizují živiny, které sytí býložravce, jež se pak stávají potravou masožravců. Ti pak vytvářejí značné množství organického odpadu, který umožňuje vznik nové generaci rostlin. Průmyslový systém však na konci svého výrobního a spotřebního cyklu nerozvinul schopnost absorbovat a znovu použít zbytky a odpad.

Dosud jsme nedokázali vytvořit cyklický model produkce, která by zajistila zdroje pro všechny, i pro budoucí generace, ... (Laudato si, 22)


Exhortace Laudate Deum

Na závěr Doby stvoření na svátek sv. Františka 4. 10. 2023 byl představen další papežův text týkající se klimatické krize a našeho závazku pečovat o společný domov: Exhortace Laudate Deum ("Chvalte Pána").

Text se snaží vystihnout naléhavost řešení problémů, které pramení z klimatické krize. Zdůrazňuje, že není pochyb o lidském původu těchto problému a zároveň varuje před zjednodušeným hledáním viníka. Upozorňuje, že spoluzodpovědnost za Zemi se týká nás všech, avšak ti nejchudší budou vlivem krize těmi nejzranitelnějšími.