Jídlo o Vánocích

Zachraň jídlo ve vánoční době

Obecně platí, že třetina veškerého vyprodukovaného jídla se vyhodí. Západní země vč. České republiky plýtvají velmi mnoho na úrovní domácností. Většina domácností si to ani neuvědomuje, protože většinu jídla nevyhodí záměrně. Avšak plýtvání jídlem o Vánocích snad nepopírá nikdo. Pojďme s tím něco udělat.

"Potraviny, které zahazujeme jako bychom kradli ze stolu těch, co jsou chudí." (Laudato si, 50)

Největší  vánoční prohřešky na jídle

  1. Udělá se příliš velký nákup, aby se nemuselo mezi svátky do obchodu. To není špatná myšlenka - může to ušetřit stres a dokonce benzín a CO2 stopu. Ale pokud se nakupuje bez rozmyslu, může se mnoho věci zkazit. Odhadněme ten správný okamžik, co kdy zužitkovat, a co raději včas zamrazit.
  2. Bramborový salát je připravován v absurdním množstvím. Znáte někoho, kdo by udělal na Vánoce salátu tak akorát? Tento typ pokrmu snadno podléhá zkáze. Přestože se snažíme dojídat salát i další dny, vždy se nakonec trocha zkazí.
  3. Cukroví osychá až nadobro oschne. Nejpozději po Novém roce nám sladké začíná prakticky lézt na nervy. Nekažme si dojem z báječných dobrot tím, že se nutíme do jejich dojídání. Raději ho naskládejme do krabičky a uložme do mrazáku. Až ho za měsíc nebo za dva vylovíme a dáme si ho ke kávičce po nedělním obědě, tak ho všichni opět rádi uvidí.
  4. Plesniví ovoce. Kdo by nechtěl bohatý štědrovečerní stůl. Bez mandarinek, pomerančů, banánů a jablíček si to už ani neumíme představit. Ale zraní ovoce je rychlejší než naše stravovací kapacity. Pomeranče a mandarinky v ohrožení raději rychle odšťavme na džus k snídani. Jablka, hrušky, mango a banán se dají krátkodobě (měsíc) zmrazit. Nakrájené na kostky jsou vynikající do koktejlu či smoothie.
  5. Osychá pečivo. Koupili jsme chleba a bagety. Také jsme upekli vánočku a dostali od sousedky vánoční štolu. To je učiněný kolaps chlebovky - přetéká pečivem, které neubývá, protože večer dojídáme bramborový salát a ráno jsme tak plní, že s radostí vydržíme až do oběda! Na plnou chlebovku reagujme ihned. Odkrojme kousek vánočky či štoly a dejme do mrazáku, bagety mrazíme celé (když je potřebujeme do hodiny se rozmrazí samy). Chleba je lepší mrazit krájený, než celý. Také to urychlí jeho rozmrazení. Pečivo mrazíme také jen krátkodobě (1-2 měsíce). Staré pečivo se dá rovněž dobře zužitkovat, ale už je s tím víc práce. Tipy: vánočka na žemlovku, bagety na strouhanku, chleba na topinky. 
  6. Jíme příliš mnoho. Ano i to je plýtvání, když jíme více než ve skutečnosti potřebujeme. V západním světě se to děje prakticky neustále (proto trpíme obezitou), ale o Vánocích je to do očí bijící. Tento bod je záměrně poslední, protože není typickým plýtváním - vyhazováním nebo znehodnocováním jídla. Nicméně otázka obžerství či nestřídmosti není v křesťanské spiritualitě opomenuta. Jak upřímně tuto výzvu uchopíme v kontextu vánočních radovánek je zcela na nás.

Jak neplýtvat jídlem

 další skvělé návody najdete na....