Kontakt

Máš nápady a tipy pro nás? Ozvi se!

Země nepotřebuje hrstku lidí žijící bezodpadový život perfektně, ale milióny lidí snažící se žít ekologičtěji, třebaže ne úplně dokonale.

Ekologická konverze


michaela.gongolova@ekokonverze.cz

kontaktní osoba: Michaela Gongolová

O nás

Naše filozofie a tým

Záleží nám na tom, aby se duchovně ekologická snaha papeže Františka, kterou shrnul v encyklice Laudato si, odrazila také v praktickém životě každého křesťana. Chceme ukázat, že nestačí souhlasně odkývat hluboké myšlenky, zjištěná fakta, duchovní podtext ekologické konverze a krásné slovní formulace textů, ale je třeba, aby každý začal také něco pro to dělat. Považovat se za součást stvoření a přitom si lhostejně myslet, že aktivní péče o náš společný domov se nás netýká, jde proti sobě. Nelze přenechat snahu na někoho kompetentnějšího, protože kompetence pečovat o planetu je v povolání obyvatel/uživatel planety pro každého člověka stejná.

Někteří lidé mají tendence se nedívat dál než na horizont svých vlastních problému, starostí. Chtě nechtě zůstávají na kolotoči vlastní práce, péče o dům a vlastní rodinu, dostatečného zásobení lednice, plánu na dovolenou apod. Nic z těchto starostí není špatně, špatně je jedině to, že se člověk nepodívá až za horizont svých starostí a radostí. Je třeba vykouknout ven a zajít se podívat do nekomfortní zóny reality dneška, jak rovněž vyzývá papež František.

I minimální úsilí každého člověka se počítá. Nejde o to, abychom nadchli pár lidí k dokonalému ekologickému životu s minimální stopou (být lidmi, kteří nenakupují zboží v obalu, nelétají letadlem, vzdají se auta, zeleninu si vypěstují na vlastní zahradě), ale abychom nadchli všechny k tomu se o minimalizaci své ekologické stopy zajímat, zkoušet, co mohu zvládnout, některých návyků se vzdát, některé změnit, ale hlavně připustit si, že i mne se to týká.

Roman a Katka Černohorští

V dětství jsme oba měli to štěstí, že jsme mohli úžasné chvíle strávit v oddílech, které se tehdy nesměly hlásit ke skautingu, ale ducha měly skutečně skautského. Tam se formoval náš vztah k přírodě, člověku a po letech můžeme říct, že i k Bohu. 

Čas pokročil a naše dospělé děti teď samy vedou skauty. Nám se uvolnil časový prostor, který bychom rádi věnovali zmenšování ekologické stopy, kterou zanechává naše rodina. Jsme na začátku a potřebujme se hodně učit a vést dialog. Těšíme na setkání s těmi, kdo mají stejné cíle. I přes určitou úzkost, kterou nyní pociťujeme, bychom chtěli, aby naše snažení bylo optimistické, abychom se nebrali příliš vážně, neztráceli smysl pro humor a naději, že všechno dobře dopadne. 

Počítáme s tím, že "jedni zasévají a třeba ani neuvidí, jak druzí budou sklízet."Tato webová prezentace je zajištěna díky bezplatnému poskytnutí služeb společnosti Webnode CZ s.r.o.