Ohňostroj

Rozmohl se nám tady takový nešvar - ohňostroje téměř na každé párty, nejen na silvestra. Kdo je přesvědčen o tom, že ohňostroj k Vánocům patří se hluboce mýlí. Je zajímavé, že tento módní výstřelek, který se u nás začal objevovat někdy v 90.letech se stále těší větší a větší oblibě. Čím se lidé mají líp, tím víc si tento výstřední způsob oslavy dopřávají. Utrpení to bývá na vesnicích, kde ještě zastupitelstva nedospěla k tomu, aby omezila tuto činnost vyhláškou nebo sama omezila tuto aktivitu na svých obecních akcí.

3 HLAVNÍ DŮVODY PROČ SE OHŇOSTROJE VZDÁT

  • Hluk škodí domácím mazlíčkům i divokým zvířatům
  • Ohňostroj obsahuje škodlivé látky (síra) a znečišťuje ovzduší (oxidem uhelnatým - CO), v půdě zanechává mikroplasty (zdroj: Forbes)
  • Riziko nehody/úrazu

JAK HO NAHRADIT

  1. I když by to bylo krásné, aby se zrušily všechny ohňostroje najednou, tak se to tak nestane. Zrušme minimálně ten domácí. Zajděme se raději podívat jen na ten obecní nebo pozorujme ohňostroj z dálky nad městem.
  2. Uspořádejme si úplně jinou půlnoční tradici. Možná, že zjistíme, že bouchnout šampus, zazpívat hymnu a dát všem přání a pusu, bohatě stačí.
  3. Máme li možnost ovlivnit pořádání obecního ohňostroje, můžeme zkusit tyto obměny: OHŇOVÁ SHOW, LASEROVÁ SHOW, DRONOVÁ SVĚTELNÁ SHOW, VIDEOMAPPING