Domácnost

Jestliže se někdo - ačkoli mu jeho ekonomické podmínky umožňují spotřebovat a utrácet víc - radši více oblékne místo toho, aby zapnul topení, znamená to, že si osvojil přesvědčení a způsoby prospěšné ochraně životního prostředí. Je velmi ušlechtilé osvojovat si úkol ochrany stvoření v drobných každodenních úkonech a je úžasné, když je výchova dovede tak motivovat, že se stanou životním stylem.  ...může vést k mnohým postojům, které mají přímý a důležitý dopad na ochranu životního prostředí, jako například omezování použití plastových či papírových materiálů, omezení spotřeby vody, třídění odpadu, vaření pouze takového množství pokrmů, které se stačí spotřebovat, ochrana jiných živých tvorů...(Laudato si, 211)

Ekovýzvy našemu domu

S čím může začít opravdu každý

Uklízejme bez chemie

Nejen specializované prodejny bez obalu, ale i klasické drogérie nabízejí stáčené přípravky na úklid i praní. Ale úklid hravě zvládnete i za pomocí klasických pomocníku: ocet, jedlá sůl a kyselina citronová. 

Dejme šanci ekopraní

Eko praní vyžaduje sice trpělivost, ale za méně chemikálií v odpadních vodách to stojí. Eko prostředky jsou snadno dostupné, ale pozor na klamavá zdání: zvířátko na obalu neznamená nutně šetrnost.

Šetřeme vodou a energií

Možná nepociťujeme nedostatek vody na vlastní kůži, ale jak v ČR , tak ve světě je to téma. Kdo šetří vodou a energií, šetří nejen přírodu, ale i peněženku.

Chytře na domácí úřadování 

Odmítnout reklamní letáky do schránky je krok nižší spotřebě papíru. Spoustu úředních věcí se dá vyřešit elektronicky bez nutnosti tisku.

Nad čím se ještě zamyslet

Prohlubte svou ekologickou konverzi o další krok

Eko údržba domu/auta

Používáme šetrné prostředky: barvy, laky, leštidla. Než koupíme něco nového zamyslíme se, jestli to nejde opravit.