Vánoční stromeček
co nejšetrnější k životnímu prostředí
Živý je ekologičtější než plastový - ALE!
Pokud však už umělý stromek máte a jste spokojeni, používejte ho, co nejdéle. To je to nejudržitelnější, co můžete udělat. U nákupu živé stromku dávejte pozor především na to, aby neputoval k vám z přehnaně velké dálky. Lokální koupě, je právě to, co z něj dělá tu ekologičtější variantu.
Proč není umělý/plastový stromek EKO ?
Používá se přeci stále do kola, tak proč to není ekologické?
K výrobě jednoho umělého stromku je totiž potřeba takové množství kyslíku, které vyprodukuje několik stovek živých stromků zhruba za 10 let. Zároveň je výroba i energeticky náročná. Umělé stromky jsou vyrobeny z PVC a mohou obsahovat toxické látky. Vyrábí se v Číně, takže zatěžují planetu také dlouhou přepravou. Po skončení jejích životního cyklu je není možné recyklovat a končí na skládce.
Pokud se na to dívat ekonomicky a nechcete každoročně kupovat stromeček živý, investujte do originálních dřevěných alternativ. Pokud vás ty dřevěné nepřesvědčily a umělý prostě musíte mít, je šetrnější k přírodě, když si jej pořídit z druhé ruky. Nejen, že využijete něco, co už někdo odmítl, ale bude to i lokálnější.
Jak pořídit živý strom
- Především LOKÁLNĚ - mnohé stromečky jsou dovážené ze zahraničí, vybírejte raději ty, které nenacestovaly tolik zbytečných km. Nebojte se i nordmanská jedle může vyrůst v Beskydech.
- Stromečky z PROŘEZÁVEK - To jsou vlastně stromečky z nově založených lesů. Les se musí pěstovat na husto, ale zároveň se mu v pravý čas musí uvolnit místo. Prořezávka je to uvolnění místa. Stromečky, které se vyřežou jsou v podstatě určené k likvidaci, ale pokud se to všechno naplánuje kolem Vánoc, tak jsou ideální jako NEJŠETRNĚJŠÍ vánoční stromečky.
- Stromeček V KVĚTINÁČI - takový stromeček se dá buď koupit nebo dokonce jen pronajmout či půjčit tím odpadá klasická starost, stromeček vám někdo doveze i odveze. Vícero Vánoc stromek nevydrží, je potřeba jej potom někde vysadit.
- Stromečky z PLANTÁŽE nebo ze ZAHRADY - vybírejte lokální plantáž a nebo si pár stromečků rozpěstujte na vlastní zahradě. Když soused v adventním čase "třídí" zahradu, oslovte ho a požádejte o stromeček. Za láhev vaječného koňaku, určitě neodolá.
Zajímavé alternativy vánočních stromků
Alternativy k živým vánočním stromkům nejsou žádným výdobytkem moderní doby. První je známý už z 19. stol. z Německa a byl vyroben z husího peří obarveného na zeleno. V USA zase byly známy varianty dřevěných či hliníkových stromkových konstrukcí, které se pak zdobily. I dnešní formy jsou velmi kreativní a vkusné. Navíc se dají používat opakovaně - a o to jde! Mrkněte do galerie na Pinterest.