Eko-oblečení

Zvolit si ekologičtější variantu oblečení neznamená vybírat oděvy pouze z bio bavlny. Existuje více možností, jak svůj šatník spravovat v ekologičtějším duchu. 


Nepodléhat trendům, vybírat kvalitu

To neznamená začít se oblékat jak šedá myš, ale především přemýšlet nad tím jak je mé oblečení využitelné, jestli se dá také kombinovat a univerzálně používat. Levná a etický pochybná fast fashion (rychle se měnící móda) by neměla mít prioritní místo v mém šatníku.

  • založme si ESENCIÁLNÍ ŠATNÍK  - pořiďme si univerzální snadno kombinovatelné kousky oděvů, bot a doplňků. Hledejme inspirace na internetu.
  • Zkusme si PROJEKT 333 - v průběhu 3 měsíců nosit jen 33 kusů oblečení (vč. Bot a doplňků). Tento projekt založila Courtney Carver poté, co si sama na sobě otestovala, že v pracovní pozici, kde se denně setkává se spoustou lidí (a to i opakovaně), si nikdo nevšiml toho, že střídá jen 33 kousků oblečení. Projekt 333 nezapočítává do toho počtu oblečení na cvičení nebo na venkovní práci, pyžamo ani třeba snubní či zásnubní prsten nebo jinou věc, ke které máme sentimentální vztah a nosíme ji stále

Second hand

Nákupem zboží z druhé ruky prodlužujeme životnost oděvů, které by jinak skončily na skládce a zároveň ušetříme peníze. Úrovně některých second handů povýšily v průběhu let z hrabáren na butiky s velmi zachovalými módními kousky. Mnohdy je dokonce možné nakupovat online (jak v sekáčích, bazarech či fb skupinách).

Výměna oblečení - SWAP

Vyměňovat oblečení můžeme s přáteli, v rodině nebo i ve skupinách s neznámými lidmi. Tento způsob funguje velmi efektivně pro pořizování oblečení malým dětem. Ty z oděvů rychle odrůstají, a proto je neekonomické jim kupovat stále nové a nové.  Swapy oblečení začínají být trendy také mezi dospělými. Co jeden nepotřebuje, může se hodit druhému. Ideální je najít nějakou lokální SWAP skupinu osobně či na sociálních sítích, svůj produkt vyfotit a nabídnout k výměně. Můžeme měnit oblečení za oblečení, anebo i za jiné věci, např. domácí produkty.

Etická móda/ Slow fashion

Tento pojem označuje "UDRŽITELNOU MÓDU" čili módu nadčasovou, s nízkou ekologickou stopu vzniku i zániku, vč. dopravy vláken, látek, oblečení a vyrobenou za vhodných pracovních podmínek. Jedná se o opak Fast Fashion, která se mění v regálech butiků téměř týden co týden.

Co může u etické módy odradit je nesnadná dostupnost a cena. Ale kdo hledá, ten najde. A když nenajde 100% etickou módu, tak alespoň rozumný kompromis:

  • ušité nebo dokonce tkané či barvené v ČR/Evropě - nižší ekologická stopa přepravy
  • bio pěstovaná bavlna (např. certifikace GOTS)
  • výrobek ze lnu, jehož pěstování není tak náročné jako u bavlny
  • dostatečná gramáž látky, kvalitní zpracování - oblečení vydrží déle
  • lokální kůže (na boty)

Cena se na první pohled může zdát vyšší, ale když přihlédnete k tomu, že produkt déle vydrží jak díky zpracování a nadčasovosti, tak ten rozdíl není až tak závratný.