Chléb náš vezdejší oschnul

30.10.2020

Když jsem byla dítě, myslela jsem si, že lidé mají k chlebu až skoro posvátnou úctu. Než babička nakrojila pecen, udělala na něj ze spod kříž. Postupem času mi bylo jasnější, že mnoho ostatních podobnou úctu ke chlebu nesdílí. To, že ho lidé zaměňují často za rohlíky, housky, kaiserky, veky, toustové chleby já sice nepochopím, ale je to otázka vkusu a chuti. Nic proti. Za to nakousnutí a nedojedení chleba "skousávám" jen stěží. Žádné jídlo by se nemělo vyhazovat, a to platí i pro chléb. Papež František píše v Encyklice Laudato Si: 

" Jídlo, které vyhazujete, jako byste kradli ze stolu chudých". 

Většina lidí však neplýtvá vědomě, ale právě kvůli tomu, že něco zanedbá a tak se potravina zkazí a vyhození se stává nevyhnutelné. 

My jsme s plýtváním doma definitivně skoncovali po naši první misi do Afriky. Když člověk v přímém přenosu vidí, jak lidé nemají co jíst, je mnohem snazší si uvědomit, že si musíme vážit toho, co máme a zabránit tomu, aby se tím plýtvalo. Začali jsme chlebem. Dříve se stávalo, že jsme měli chuť na čerstvé pečivo a starý chléb oschnul. A pak pod záminkou toho, že ještě poslouží zvířatům, se nedojedl. Možná je tento scénář někomu z vás povědomý. 

Já osobně si myslím, že starý chléb ponechaný jako krmivo pro zvířata je jen chabou omluvenkou pro naše rozmazlené jazýčky. A tak se podívejme na to, jak zachránit nejen oschlý chleba před vyhozením.



1. Lépe naplánovat nákup

Zkusme koupit nové pečivo až ve chvíli, kdy dojíme staré. Pokud máme pekárnu v ulici, nebo jezdíme denně do města, je to snadné. Domluvme se, kdo nakoupí, ať to náhodou neudělají dva lidé zaráz. Pokud nakupujeme jednou za čas, asi se nevyhneme tomu, že se nám sejde čerstvý a starý chléb najednou.  

2. Krátkodobé zamrazení

Odborníci radí mrazit chléb či jiné pečivo max. 3-6 měsíců. Je to ideální prevence před stárnutím, obzvláště pokud nakoupíte pečiva omylem zbytečně hodně nebo musíte někam náhle odjet. Chléb je praktičtější rozdělit na plátky, protože pak můžete rozmrazovat po porcích. Mrazit se dá i starší chléb (koupili jste zrovna čerstvý, ale nechcete nechat starý zkazit) po rozmrazení je skvělý na topinky.

3. Správné skladování

Názory jak skladovat se různí. V prodyšném obalu (látkový pytlík) brzy chléb ztrácí vlhkost a osychá, v neprodyšném obalu jako je mikrotenový sáček se zase zapařuje a rychleji plesniví. Někdo radí balit chléb do utěrky. Větší vrstva prodyšné látky může eliminovat nevýhody použití prostého látkového pytlíku. Na trhu již existují obaly určené ke skladování pečiva. Vnitřní vrstva má speciální membránu, která drží vlhkost, ale dýchá. Dávejte pozor, aby taková moderní textilie byla testovaná na styk s potravinou!

4. Pozor na nedojídání svačin

Někdy si nabalíme svačinu, ale pak nemáme v práci, ve škole či na výletě příležitost ji sníst. Mysleme na to a dojezme ji třeba doma k večeři.

5. Hlad má velké oči

Tam, kde si můžeme vzít k polévce, klobásce, ke grilovanému žebru... tolik chleba, kolik chceme, mějme na paměti, že hlad má velké oči. Vezměme si skutečně jen tolik, kolik jíme k těmto pokrmům běžně. Doporučme to případně i svým dětem. Asi nebudu sama, kdo si všiml, že na poutích či festivalech se kromě jednorázového plastového nádobí válejí po zemi nakousnuté krajíce chleba. Na kultivovanějších akcích je lidé nechají ležet na talíři, ale ve finále jde o tentýž skutek plýtvání.

6. Topinky

Nemusí to být vždycky ty hospodské smažené na oleji a potřené česnekem a topinkovou směsí. Opéct chleba můžeme i na sucho na pánvi či v toustovači. Takto se dá jíst ke všemu: s máslem, se salátem, s pomazánkou, k polévce,...

7. Obalovaný chleba

Nejklasičtější je kombinace obalování v soleném rozšlehaném vajíčku. Smažíme z obou stran a servírujeme s kečupem, hořčicí a zeleninou. Výborný recept je obalování ve vajíčku se strouhaným sýrem a česnekem. Takto stačí obalit i smažit pouze z jedné strany.

8. Zapékaný chléb

Na plech rozprostřeme krajíce na pečící papír nebo na lehce omaštěný plech. Na chleba poklademe cokoliv podle chuti. My například tvarůžky nebo tvarůžkovou směs s vajíčkem a cibulí.    

9. Krutóny

Chleba nakrájený na kostičky opražíme na pánvi nebo v troubě na plechu. Kdo by neznal tuto kombinaci k česnečce nebo vánoční kapří polévce. Avšak výborné je to i k dalším polévkám: čočkové, hrachové, dýňové, sýrové,... Krutóny je možné přidat také do salátů.

10. Krekry

Místo chipsů můžeme překvapit rodinu či návštěvu chlebovými suchary. Chléb nakrájíme na menší a hlavně tenké kousky, okořeníme dle chuti, potřeme olejem a sušíme v troubě na plechu.

11. Toasty

Klasické toasty lze udělat i s netoustovým normálním chlebem. Pro tento účel krájím krajíce tenčeji, aby šel toustovač snadno stlačit.

12. Strouhanka

Většina z nás za tímto účelem sbírá suché rohlíky, ale najdou se i ti, kteří dělají strouhanku ze suchého chleba

13. Žemlovka

Toto je spíš varianta pro suché rohlíky než chléb, ale je to velmi chutný způsob, jak zachránit staré pečivo. Fajnšmekři mohou zkusit recept na chlebovou buchtu s čokoládou.

14. Zahušťování a jiné vychytávky

Suchý strouhaný chléb používají někteří na zahušťování polévek, omáček nebo guláše. Skrojek suchého chleba lze použít k urychlení kysnutí mléka, pokud si děláte domácí kyšku nebo tvaroh. Nasáklý chléb od mléka se před zpracováním musí vynadat. 

15. Krmení

Pokud víte, že už nezvládnete ani jednu z předchozích variant, chleba nasušte pro zvířata. Nedávejte jim ho čerstvý, mohl by jim uškodit. Přestože je tato možnost zde jako poslední, pořád je to lepší než aby chléb zplesnivěl a skončil v popelnici nebo v kompostu!

Autorka: Michaela Gongolová