Pět tipů jak předcházet nadměrné spotřebě

04.12.2023

1. DÁRKY POTŘEBNÉ A CHTĚNÉ

  • Nemusíme obdarovávat každý každého, možná už je naše rodina tak široká, že takové darování není ani radost. Udělejme si "kolečko" a střídejme se kdo bude daný rok komu dárek kupovat.
  • Nekupujme hlouposti, drobnosti, které jen podporují kulturu "použij a vyhoď". Ptejme se, kdo by co ocenil nebo potřeboval. Sdílení přání v aplikaci VOLO pomůže darovat skutečně chtěnou věc a přitom zachová moment překvapení.
  • Praktické dárky nejsou ostuda, obzvláště ve společnosti, kde všichni máme všechno. Pořiďte třeba to, co se dotyčnému nedaří zařídit nebo to stálé zapomíná a odkládá. Vytiskněte fotoalbum, pořiďte lyžařské vosky, šitíčko, sadu pro manikúru, dálniční známku, permanentku na cvičení apod. 
  • Jedlé dárky jsou sázka na jistotu. Nejen gurmány potěší výborné víno, káva, čokoláda, výběrové paštičky, domácí marmelády, med, oříškové směsi, naložené speciality apod. Takové dárky v koši nekončí.
  • Mysleme lokálně tam, kde je to možné, zohledňujme CO2 stopu výroby i dopravy. Exotické zboží volme fair trade.

2. BALENÍ MINIMÁLNÍ

  • Hnutí Duha odhadlo, že se v Česku ročně spotřebuje na zabalení vánočních dárků 10 km2 balícího papíru (250 x Václavské náměstí). Papír má energeticky náročnou výrobu, navíc balící papír je často křídový a ten se nedá recyklovat. 

  • nejjednodušší je nebalit vůbec a přidat na okrasu jen mašli.

  • Balme do použitých obalů. Zkusme použit krabice, noviny, staré balicí papíry, plakáty, dárkové tašky,...

  • Balení do látky můžeme pojmout jako Japonci technikou Furoshiki nebo si můžeme nechat ušít látkové pytlíčky, a ty používat opakovaně. Každý člen rodiny může mít svůj, podobně jako v Americe mají děti punčochu.

  • Pokud to bez balícího papíru nezvládneme, volme alespoň ten, který je z recyklovaného papíru, dá se dále recyklovat a má co nejméně potisku.


3. DEKORACE ÚNOSNÉ

  • Vánoční stromeček je ekologičtější živý než umělý. Pokud však už umělý stromeček máte, používejte jej než doslouží. Živý stromek je udržitelný za předpokladu, že je maximálně lokální a ideálně z lesních prořezávek (to jsou zásahy v lesích, které vedou k jejich dobrému vývoji). Nezdá se vám to, čtěte o stromku více zde.
  • Světelné dekorace volte s led žárovkami. Než rozvěsíte světelné řetězy po celém domě, pamatujte na to, že energie, která do nich proudí není ještě ani zdaleka "zelená", ale pravděpodobně stále závislá na fosilních palivech. Méně je více! Pokud neodoláte této vánoční výzdobě, regulujte alespoň dobu, kdy svítí. Nemusí to být celou noc. Rovněž se dají omezit dny svícení - začít můžete až na štědrý den a skončit třeba na Nový rok.
  • Ohňostroj vynechejte úplně. Příroda i lidé trpí touto zábavou. Neadekvátní hluk vzbuzuje stres zimou sužovaných divokých zvířat i našich domácích mazlíčků. Lidem, kteří zakusili válku, může hluk evokovat nepříjemné zážitky a obnovit jejich trauma. V neposlední  řadě výpary ohňostrojů jsou toxické. Jak se dá nahradit ohňostroj.

4. JÍDLO, NE OBŽERSTVÍ

  • Pečte kolik druhů cukroví chcete, ale zabraňte tomu, aby se později znehodnotilo. Vystihněte ten správný okamžik, kdy zájem o cukroví polevuje, dejte jej do krabiček a zamrazte. Potěší vás v jiný den během roku a vykouzlí nevšední atmosféru.
  • Hlad má velké oči a to platí obzvláště při nákupu před svátky. Chceme všechno dopřát všem a nakupujeme věci jako smyslu zbaveni. Brzy potom si uvědomíme, že je nestíháme spotřebovávat a kazí se v lednici. Přistupme k nákupu potravin racionálně, zachovejme si své návyky z průběhu roku.
  • Vařme a připravujme menší množství pokrmů.  Neznám rodinu, která by to "nepřepískla" s bramborovým salátem. Buďte první! Totéž platí o následných hostinách na Boží hod Vánoční a Štěpána. Nevařme do zásoby, snížíme riziko vyhození věci. Lidé jsou v těchto dnech tak přejedeni, že selhávají i "dojídači", na které se jindy můžeme s jistotou spolehnout ;-)

5. POTRAVA PRO DUŠI

Díky alternativnímu způsobu chápání kvality života motivovaného kontemplativním životním stylem,  se člověk dovede hluboce radovat, aniž by byl posedlý spotřebou.  (volně z Laudato Si, 222)

  • Najděme čas na zklidnění, zastavení se - každý pro to potřebujeme něco jiného (kontemplace/meditace/modlitba, procházka v přírodě, soustředěná práce v tichu, četba)
  • Buďme na chvilku sami - bez rozptylujících vlivů, udělejme něco málo pro svou vlastní vnitřní odolnost a stabilitu - jen tak můžeme být oporou i pro ostatní a "světlem světa".
  • Uvědomme si, co chceme našim darem druhým vyjádřit. Nejde totiž o dar, ale o vztah.
  • Darujme tam, kde nemůžeme získat nic zpět. Podpořme někoho, kdo to potřebuje víc. Ať už je to někdo z našich blízkých nebo někdo na opačné straně světa. Vyberte si neziskovou organizaci jejíž činnost je vám blízká a DARUJTE alespoň symbolicky na podporu iniciativ pomáhající lidem v chudobě, ve válce, v začlenění do společnosti, podporující vzdělání, podněcující k ochraně životního prostředí apod.
  • Udělejte něco neobvyklého. Promítněte udržitelnost, tím či oním krokem, do adventní i vánoční doby. Samotné umenšení spotřeby zrcadlí ochotu naslouchat Bohu, lidem i všem ostatním tvorům, kterým tak dáváme signál, že se chceme podílet na péči o náš společný domov.

Autorka článku: Míša Gongolová

OMLUVA ZA ZVEŘEJNĚNÍ NEÚPLNÉHO ČLÁNKU. NYNÍ JE JIŽ ČLÁNEK DOKONČEN.