Oděv a starosti

A o oděv proč si děláte starosti? Podívejte se na polní lilie, jak rostou: nepracují, nepředou - a pravím vám, že ani Šalomoun v celé své nádheře nebyl tak oděn jako jedna z nich. (Mt 6, 28-29)

Tohle není výzva k tomu, abychom začali pohrdat svým zevnějškem, nepečovali o sobe, neoblékali se hezky, a stali se jen zaujati myšlenkami na své vnitřní zápasy. 

"Přál bych si, aby se dívky nebály být krásné, aby se nestyděly být krásné, aby se neostýchaly být provokativní, aby nechaly svou vnitřní krásu vyniknout v té vnější a nepovažovaly za marnivost věci, které marnivostmi nejsou." (Z knihy Nevyžádané rady mládeži, Vácha, 2017). A já jen dodávám, že bych si totéž přála i pro chlapce:).

Dobrá zpráva je, že hranice, mezi vypadat krásně a být marnivý, není tenká a každý máme své svědomí. Důležité je nelhat si do očí, když třeba na jedné straně propadáme ´Shoppaholismu´ a musíme mít  každou letní sezónu nové plavky anebo na straně druhé, kdy pod alibi zájmu o vnitřní hodnoty ostentativně pohrdáme zevnějškem a v létě k vodě přijdeme v plavkách po babičce.

Statistiky naznačují, že světově, spíše než pohrdáním zevnějškem, trpíme shopaholismem. Za posledních 20 let se spotřeba oblečení světově ze 400 násobila. A zároveň platí, že se ročně vyhodí 80 miliónu tun oblečení.

Kdo šije na nás?

a za jakých podmínek...

Papež František píše, že kultura použij a vyhoď (kultura odpisu) je uplatňována vůči vyloučeným lidem. Není to také případ dělníku textilních továren, kteří bojují s těmito problémy?

  • velmi nízké mzdy - Pracovní podmínky v textilních továrnách jsou často nevyhovující a tlak odběratelů na dodací lhůty a na cenu velký. Zaměstnanci zde obvykle dostanou za svou práci zhruba 1% z prodejní ceny oděvu.
  • extrémně dlouhé pracovní směny - Běžně i 15 hodin denně 7 dní v týdnu. Přesčasy bývají přitom povinné a bez zákonem stanovených příplatků. Rodiče své děti téměř nevidí. 
  • nedostatečná bezpečnost práce - špatný stav továren, častý kontakt s vysoce toxickými látkami, nedostatečné ochranné pomůcky

V roce 2013 zemřelo kvůli opomíjení bezpečnosti práce jen v Bangladéši při výrobě oděvů přes 1 200 dělnic (NaZemi)

Výzva pro tento den

Pětiminutové video Ušili to na nás

  • Zkoukněme krátké video o tom, jak se žije těm, kdo šijí naše oblečení
  • Zamysleme se nad tím, jestli můžeme snížit svůj podíl na této mašinérii oděvního průmyslu

Co můžeme udělat jinak

Zvolit ekologičtější variantu

  • kupovat méně oblečení, ale za to kvalitnější kousky, které déle vydrží a zároveň jsou snáze kombinovatelné
  • zajímat se, kde bylo oblečení vyrobeno, a dát přednost tomu, co bylo ušito za férových pracovních podmínek (lokální produkce - ČR, Evropa)
  • nechat si něco ušít u našich švadlenek, koupit si českou obuv
  • nestydět se koupit zboží z druhé ruky, prodloužíme jeho životnost, místo toho, aby se ocitlo nechtěné na skládce (za pozornost stojí charitativní secondhandy)
  • nemusíme hned kupovat, co takhle oblečení vyměnit. S kamarády, sourozenci nebo ve swapech