Jak omezit odpad
PRAVIDLO 5 "Z"
ZAMÍTNOUT: Snažme se odmítnout věci, které se rychle přeměňují v odpad: reklamní předměty, suvenýry, jednorázové produkty (nádobí, brčka, rukavice), jednorázové obaly (sáčky na pečivo, ovoce, zeleninu, balící papír, nové dárkové tašky), letáky a jiná nevyžádaná pošta, vizitky, hotelová kosmetika, kosmetické vzorky, někde je možné odmítnout i účtenky (zvolit elektronické).
ZREDUKOVAT: Zamysleme se nad svými nákupy. Vlastněme jen věci, které skutečně potřebujeme. Věci, které nepotřebujeme nabídněme dál (bazary, charity, swapy čili výměny, útulky, antikvariáty a výkupy knih, aukce, prodejní skupiny). Redukováním stávajícího se učíme pečlivě si rozmyslet nákup budoucí. Omezme procházení obchodů pro zábavu, vede to k nákupu zbytečností.
ZNOVU POUŽÍT/ ZUŽITKOVAT: Použít věci znovu má přednost před jejich recyklováním, každou věc je potřeba použít na maximum. Neznamená to však věci hromadit. Používejme opakovaně tašky na nákupy, nakupujme do svých obalů. Využívejme nákupy z druhé ruky. Zeptejme se rodiny, přátel a na sociálních sítích - to co hledáme, se může někomu doma zbytečně válet. Dávejme přednost kvalitě, déle vydrží. Zkoušejme věci opravit, buď sami nebo s odborníkem. Věnujme věcem potřebnou péči: údržba strojů, kol, sportovního náčiní, krémování bod, čištění kuchyňských spotřebičů, pračky, zašívání knoflíků, záplaty na tepláky, šetrné praní. Zkoušejme věci použít jiným způsobem: staré oblečení = hadry, kartonové krabice= mulč na zahradě, zavařovací sklenice=bezobalový nákup, staré záclony=pytlíky na zeleninu,...
ZRECYKLOVAT: Znamená nejprve odpad správně vytřídit a pak zrecyklovat/proměnit na další materiál. Proč tato fáze patří až mezi ty poslední, ke kterým se uchylovat? Protože zatímco třídění odpadu jde Čechům skvěle, o recyklaci se to říct nedá a tak stejně končí velká část vytříděného odpadu na skládce či ve spalovně. A tak raději předcházejme vzniku odpadu. Pokud nenakupujeme bezobalově, dejme přednost lépe recyklovatelným materiálům jako je SKLO, PAPÍR A KOV. Pokud nám přece jen vznikne nějaký odpad, třiďme správně a doufejme, že recyklační odvětví a cirkulární ekonomika udělají další krok vpřed. Jak dobře třídit viz níže.
ZKOMPOSTOVAT: Recyklujme také organické zbytky a dělejme to mimo skládku. Domácí komposty (dokonce i v bytě) či obecní kompostárny zpracují z organických zbytků cenný přírodní substrát vhodný k přirozenému obohacení půdy. Nikdy nevyhazujme biologické zbytky do směsného odpadu, je to zbytečné plýtvání. Hledejme jiné cesty. Vše o kompostování.
Jak správně třídit
V roce 2019 vyprodukovala ČR tolik odpadu, že při přepočtu na obyvatele to vychází na 350 kg odpadu na osobu za rok! Co se týče třídění není na tom Česká republika špatně, třídí nás 73%. Jen tak dál! Když už nějaký odpad vytvoříme, naučme se jej vytřídit správně.
- Snažme se tvorbě odpadu předcházet (viz pravidlo 5 "Z")
- Vytiskněme si recyklační symboly a mějme je po ruce
- S čím si nevíme rady, zeptejme se!
Časté problémy v třídění:
- baterky: jsou toxický odpad, patří do NEBEZPEČNÉHO ODPADU - speciální sběrné nádoby či sběrný dvůr
- posmrkané papírové kapesníčky: nepatří do papíru, ale do SMĚSNÉHO ODPADU
- zrcadlo není sklo, patří do sběrného dvora
- žárovka patří na sběrná místa Ekolamp, případně do směsného odpadu
- roličky od toaletního papíru a plata od vajec JIŽ LZE TŘÍDIT DO PAPÍRU
- polystyrén patří do plastu
- účtenka z termopapíru patří do směsného odpadu
- nechtěné fotografie patří do směsného odpadu
- "papírový" kelímek od kávy patří do směsného odpadu, protože je to ve skutečnosti obal složený z více materiálů, avšak jeho bezpečnostní víčko patří do plastů
Zdroje:
- Domácnost bez odpadu, Bea Johnsonová, 2013
- www.samosebou.cz
- www.ekokom.cz