Neděle 17.9.

Člověk totiž tím víc roste, zraje a posvěcuje se, čím víc navazuje vztahy a vychází ze sebe, aby žil ve společenství s Bohem, s druhými a se všemi tvory.

(Encyklika Laudato Si, 240)


Krátké zamyšlení

Trojiční dynamismus, který do nás vtiskl Bůh

Víra v jediného Boha, který je trojičním společenstvím, vede křesťany k vědomí, že veškerá skutečnost v sobě nese specifický trojiční otisk (Laudato Si , 239). 

Člověk totiž tím víc roste, zraje a posvěcuje se, čím víc navazuje vztahy a vychází ze sebe, aby žil ve společenství s Bohem, s druhými a se všemi tvory.  Tak ve své vlastní existenci uskutečňujeme onen trojiční dynamismus, který nám už od stvoření vtiskl Bůh. Všechno je propojené a to nás zve k dozrávání ve spiritualitě globální solidarity, která plyne z tajemství trojice. (Laudato Si, 240)

My lidé žijeme na Zemi ve velmi zvláštní situaci. Na jedné straně jsme oslněni hlubokou krásou vesmíru a krásou Země. Na straně druhé, abychom vůbec přežili, musíme Zemi nějak spotřebovávat. Jak ale důstojně a eticky přežít ve světě, jehož krásu nutně musíme ničit, byť jen proto, abychom sami nezemřeli, jak důstojně přežít, jak a co jíst, do čeho se oblékat, kde a v čem bydlet - a nestydět se přitom? Užívání světa a péči o něj nelze oddělit. (Tváří v tvář Zemi, Vácha)


Eko výzva

3. týden Doby stvoření

  • Dnešní svět je globalizovaný, všechno je propojené. To co jíme, co si oblékáme, jak spotřebováváme může ovlivňovat lidi, přírodu, ostatní tvory až na opačné straně světa. Například konzumace sladkostí obsahující palmový olej, jehož stále stoupající produkce má na svědomí kácení deštných pralesů, ztrátu biodiverzity i zhoršení životních podmínek místních. Nebo naše fascinace novým oblečením: prahneme po tom být "trendy" a nenapadne nás, že pěstování bavlny spotřebovává enormní množství vody, právě tam, kde je vody nedostatek, že oblečení vyrábějí dělníci (mezi nimi i děti) ve velmi neútěšných pracovních podmínkách za nízký plat, a že oblečení cestuje do naši skříně přes celý svět. 


  • Prohlédněme si složení produktů, které běžně kupujeme a zvažme, jestli se neobejdeme bez produktů, které obsahují palmový olej (jež má na svědomí kácení pralesů) nebo jestli je nelze nahradit něčím jiným.
  • Až budeme příště kupovat nové oblečení, volme tak, aby bylo nadčasové a kvalitní a vydrželo nám co nejdéle. Vzdejme se "fast fashion - triček za 150" jejich cena není férová, rychle se zničí nebo jsou příliš brzy out a končí jako odpad. Češi ročně vyhodí 200 000 tun textilu. (ekologickakonverze.cz/obleceni/