Dojet na kole

Kam odchází všechen ten uhlík, co do ovzduší vypouštíme?


Každý rok lidé vypouštějí 60x více uhlíku než všechny sopky na planetě. 

(video s českými titulky)

Způsobů jak redukovat uhlíkovou stopu je mnoho. V dopravě se jedná například o:

  • využívání MHD a meziměstských hromadných prostředků
  • sdílení aut, spolujízdy
  • ježdění na kole, sdílení kol

Zcela záměrně nevypichuji při redukci uhlíkové stopy elektroauta. Proč? Pokud totiž srovnáme životní cykly různých způsobů dopravy od výroby, přes palivo až po likvidaci, tak KOLA mohou mít až 30x nižší emise pro každou cestu než klasické auto a 10x nižší než elektrické auto. Francouzský jezuita a ekonom Gaël Giraud ve svém plánu ekologické tranzice uvádí jako jednu z hlavních etap "zelenou mobilitu", kde se k elektromobilům staví poměrně skepticky a raději upřednostňuje hromadnou dopravu či auta na vodíkový pohon. 


Jak se promítne snížení dopravy?

V roce 1996 se v Atlantě konaly olympijské hry. Díky tomu muselo dojít k úpravě dopravy, jejímž výsledkem bylo snížení provozu o 23 %. To v návaznosti způsobilo 28% pokles atmosférického znečištění a 42 % pokles návštěv nemocnic v souvislosti s onemocněním astmatem.

Vědci z Madisonu (nedaleko Chicaga) si kladli otázku, jakého zdravotního přínosu by docílili, kdyby podobně jako v Atlantě snížili dopravu o 20% ( jednalo se zejména o trasy v městských částech s délkou do 8 km tam i zpět). Zjistili, že pokud by se tato eliminace povedla, zachránilo by to cca 500 životů ročně. Tedy kromě zmírnění klimatické změny, díky spalování menšího množství fosilních paliv a redukování skleníkových plynů, lze zlepšit zdravotní kondici obyvatel. Přínos pro zdravotní kondici obyvatel není jen ČISTŠÍ VZDUCH, ale také POHYB.

Pokud na krátkých trasách místo auta použijí kolo, nemusí to nutně znamenat větší ztrátu času, ale právě díky dopravním zácpám, mohu naopak dokonce čas ušetřit. 


Už jste vyzkoušeli sdílená kola/koloběžky?

Najdete je nejen ve velkých metropolích, ale i v menších městech. Mrkněte se jestli nejsou k dispozici i ve vašem městě!


Ekovýzva

Odhaduje se, že pokud by obyvatelé měst místo jedné cesty denně autem, jeli na kole, snížili by během roku svou uhlíkovou stopu asi o půl tuny CO₂ a ušetřili tak ekvivalentní emise jednosměrného letu z Londýna do New York. 

Zkuste nahradit auto za kolo/chůzi alespoň na některé cesty, které během roku podniknete. U cest, do 5 km TAM a do 5 km ZPĚT, to je reálné! Pohyb na čerstvém vzduchu prospívá zdraví.

  • na návštěvu na kole nebo pěšky (dárek pro návštěvu se podobně jako voda či svačinka dá vzít do batůžku)
  • na výlet přímo z domů
  • na nákup, na poštu, do kostela
  • do práce, do školy

Nelekejte se, nemusíte z toho dělat hned pravidlo, prostě to jen občas zkuste.


Zdroje: