Domácnost bez odpadu

19.10.2023

Autorka knihy: Bea Johnsonová

Autorka knihy je považována za zakladatelku a guru bezodpadové způsobu života, tzv. Zero waste life. Vychází z vlastních zkušeností, předkládá návody. Ve svém bezodpadovém snažení dospěla tak daleko, že se odpad její 4 členné rodiny za rok vleze do jedné litrové zavařovací sklenice. Sama upozorňuje na to, že tento radikální způsob není pro každého a na bezodpadový život mají také vliv geografické a demografické faktory.

V knize je také popsáno, jak promítat tento životní styl do výchovy dětí. Ukazuje, že i skromnější způsob života, může mít svůj šarm a dokonce  pozitivní vliv na zdraví a přinášet časové a finanční úspory.

Tato kniha je především průkopnickým počinem v oblasti bezodpadového života a důkazem, že když se chce tak to jde! Kdo by však dal přednost návodu pro aplikaci do vlastního života/rodiny/domácnosti lépe když sáhne po knize od českých autorů, inspirace jsou uzpůsobeny právě na české prostředí. Výborná je například kniha Život skoro bez odpadu, která je podrobná a plná zajímavých inspirací, že se dá považovat za "bibli" českého zero waste life.  Výrazně stručnější avšak velmi názorná je rovněž čeká kniha Bez obalu (Jak žít zero waste) - vhodná zejména pro začátečníky.

Z knihy:

Nezáleží však tolik na tom, kolik kdo konkrétně vyprodukuje odpadu. Podstatné je, abychom pochopili, jaký dopad má naše kupní síla na životní prostředí, a chovali se podle toho. Každý může zavádět alespoň ty změny, které jsou v jeho životě proveditelné.

Autorka recenze: Míša Gongolová