Přírodní zahrada
Téma přírodních zahrad tady na Ekokonverzi ještě rozpracováno nemáme, ale o té naši přírodní zahradě už vám něco říct mohu. Pracujeme na ní já a Tomáš už přes 7 let.
Na počátku bylo
práškované pole, ježděné těžkou technikou, s umělou meliorací a bez remízků.
Takto asi 50 let drancovaná půda s přirozenou nevýhodou vysoké hladiny
podzemní vody a velkým zastoupením jílu stála na počátku naši přírodní
zahrady.
Původně jsme si ji
chtěli nechat navrhnout naši milou kamarádkou zahradní architektkou Katkou, a
přesto, že tvoří nádherné zahrady s velmi přirozenou kompozicí, na konec jsme
se rozhodli, že do té zahrady chceme otisknout hlavně sebe, a to včetně všech
pokusů a omylů a i za cenu, že to bude divoké a rozhodně ne jako ze žurnálu
(ani z toho o přírodních zahradách).
Načetli jsme si knihy o permazahradách a ekozahradách a nechali se motivovat květnatými loukami a starými odrůdami pro zakládání sadů. Zpočátku jsme neznali všechny kritéria a prvky přírodních zahrad, ale pokud vás přírodní zahrady zajímají, přečtěte si je hned. Uvádím je v závěru.
Krásy a pozitiva přírodních zahrad
Ti, kdo miluji současný a stále většinový trend úhledných zahrádek s golfovým trávníkem a s jistou symetrií či dokonce geometrií, budou muset v případě přírodní zahrady, se buď vzdát svých představ nebo si zvolit nějakou hybridní formu. Přírodní zahrada je divočina, o tu především jde. Ale ujišťuji vás, že je to krása. Taková zahrada vás nenutí otročit (viz Rozprava Boha a sv. Františka), pravidelně kosíte jen kousek před terasou či vstupem do domu, ostatní max. 3x do roka. Pozorovat luční spektrum a to, jak se s léty různě proměňuje, je jednou z mých oblíbených činností. Dát si na zahradu jedlé keře, místo jednotvárných buxusů a tújí je výborné nejen pro děti, ale pro nás pro všechny, co si rádi sem tam něco zobneme. A když to nestihneme sezobat - obrat všechno, pomohou nám ptáci. Pěstování zeleniny není nutnou podmínkou přírodních zahrad, ale vyloženě to k tomu vybízí. Pěstovat domácí plodiny s chemií postrádat smysl, takže přechod k přírodnímu zahradničení je jaksi automatický. Rostliny se na záhon volí tak, aby se buď vzájemně podporovaly nebo si nekonkurovaly. Existují na to supr taháky, ne vše se člověk musí naučit pozorováním. Přírodní zahrada, ale není jen o rostlinách, ale také o živočiších. Škvoři, ze kterých jsem v dětství měla strach díky pověr, jsou naši největší pomocníci v boji proti slimákům. Včelky nám opylují stromy, rajčata a další plodiny. Avšak dětinskou radost mi působí, když se u nás objeví i nějaké to větší, méně obvyklé zvířátko. Do vnitřní části zahrady (ohraničené plotem) pronikají ježci, kuny, lasičky, užovky, rejsci, netopýři, velcí dravci i menší pěvci. Do vnější zahrady/louky před domem si volně chodí srnky, srnci a srnčátka, občas divoké prase nebo dokonce jelen. Zahradou se v různou roční dobu linou různé vůně. Na jaře je to převážně vůně čerstvé, vláhou prosycené půdy, později se k tomu přidávají vůně pronikavých květů narcisů, konvalinek a čerstvě posekané trávy, jahod. V létě voní růže, rybízy, bylinky a sena. Na podzim spadané listí a jablka.
Odvrácená stránka přírodních zahrad
Pokud se vůbec dá tvrdit, že nějaká odvrácená stránka přírodních zahrad je, jde spíš o úhlu pohledu a o vžité stereotypy. Někdy totiž něco roste tam, kde nechcete a někdy neroste tam, kde chcete :-). Musíte se vyrovnat s tím, že na plevel se musí chytře (třeba mulčováním), a že někdy nemusíte vyhrát, ale stačí remízovat (poroste obojí plevel i zelenina). Při výběru starých odrůd ovocných stromů člověk musí počítat s tím, že nemají takovou výnosnost jako moderní kultivary. Naši jabloň Jeptišku železné jablko, jsem viděla plodit za 5 let snad jednou - ale možná mi to mělo dojít už podle názvu, že od jeptišek není možné očekávat velké jablečné potomstvo, ale spíš sázet na občasnou úrodu dobrých jablíček, které když sklidíte v září vydrží až do Velikonoc. Ne do Vánoc jako většina jablek, ale až do Velikonoc!
Přemnožení slimáci a hraboši skutečně kradou energii přírodního zahradníka, ale jde s nimi vést vyrovnaný boj i bez chemických přípravku. My slimáky sbíráme, malé sazeničky chráníme ohrádkou z pet lahve (od sousedů) a to co jsme neuchránili, třeba ještě okrájíme a spotřebujeme. Hraboše mateme vysetím mrkve a řepy do vícero kratších řádku než do jednoho dlouhého. Některé odhalí, ale všechny nikdy.
A plíseň na rajčatech nejlépe přelstíme ranými odrůdami (stupické rané) nebo odolnými druhy (black cherry).
Kritéria a prvky přírodních zahrad
Tři základní kritéria, která musí mít každá přírodní zahrada splněné
- nepoužívání umělých minerálních hnojiv
- nepoužívání pesticidů, herbicidů a chemických postřiků
- nepoužívání rašeliny k úpravě půdy (rašelina je velmi vzácná a vlivem těžby ubývá ekosystémů s jejím přirozeným výskytem; v současnosti se při zahradničení a přesazování používá až přes příliš, při tom je nevyhnutelně potřeba jen v minimu případů, dá se dobře nahradit kvalitním kompostem nebo dřevitou štěpkou)
Důležité prvky v zahradě - je třeba mít alespoň některé
- plané keře / živý plot z planých keřů (úkryt pro ptáky)
- květnatá louka s planými rostlinami / přirozená louka (čmeláci, včely, motýli)
- květnatý trávník / přírodní trávník s planými bylinami
- divoký koutek (tak ho měl v klášteře i sv. František)
- ponechání divokých porostů
- mimořádná stanoviště (vlhká nebo suchá)
- listnaté stromy a domácí jehličnany
- domácí / ekologicky cenné květiny a kvetoucí trvalky (včely)
Principy hospodaření
- kompost / domácí kompostování (pro přirozené hnojení)
- ubytovací místa pro zvířecí pomocníky (hmyzí domečky, hadníky, budky pro ptáky a netopýry,...)
- využití dešťové vody (zalévat pitnou je drahé plýtvání)
- užívání k přírodě šetrných materiálů a postupů
- mulčování (brání před plevelem, vysycháním i mrazíky)
- pěstování zeleniny a bylinek (aneb mé vlastní bio)
- ovocná zahrada a bobulové keře (aneb mé vlastní bio)
- smíšená kultura/střídání plodin/zelené hnojení (efektivní postupy přírodního hospodaření)
Certifikát
Poctivý přírodní zahradník může získat skrze organizaci Veronica certifikaci. Přiznávám, že zaplatit za to, že dostanete pochvalu a plaketku není pro každého důležité, ale lze se na to podívat i z jiné stránky. Certifikovaná zahrada umístěna na MAPĚ PŘÍRODNÍCH ZAHRAD je signál pro společnost: "žití v harmonií s přírodou je možné na vlastní zahradě, přesvědčte se sami u těch, kdo už to dokázali!" Pro mě byl certifikát milým dárkem k narozeninám a krásnou odměnou za zahradničení s otevřeným srdcem jak rostlinám, tak živočichům.
Autorka blogu: Michaela Gongolová
UVÍTALI BYSTE NA WEBU SEKCI O EKOZAHRADÁCH?
Jak vybírat semínka a kde je pořizovat, čím hnojit a jak zápasit s "škůdci" bez jedů. Jak pěstovat bio zeleninu a nehroutit se ....
Napište mi: michaela.gongolova@ekokonverze.cz