Život skoro bez odpadu

03.11.2023

Autorky knihy: Michaela Gajdošová, Jana Karasová, Helena Škrdlíková

Knihu nazývám "biblí" v oblasti života bez odpadu. Je psána českými autorkami a je velmi užitečná v tom, že vychází z domácího prostředí. To, co je možné z pohledu knihy Bey Johnson (Kanada/Francie) "Domácnost bez odpadu" není občas možné v našich podmínkách a naopak. Kniha je sice velmi obsáhlá a detailní, ale není nutné ji číst v kuse, ale stačí zabrouzdat pouze do jednotlivých kapitol, které vystihují různé oblasti našeho života a radí jak se v nich chovat ekologičtěji a udržitelněji. Kapitoly Domov, Jídlo, Oblékání, Péče o tělo, Zdraví, Volny čas, Oslavy, Cestovaní, Děti, Škola, Práce... dávají pestrou škálu možností s čím začít, když chceme být zodpovědnější k životnímu prostředí a také pestrou škálu toho kam pokročit. Každý si sám určí míru toho, co je pro něj a jeho domácnost možné.

Nejde jen o nějakou zhutnělou teorii, ale rady a tipy prověřené praxí. Člověk uvítá i konkrétní jednoduché recepty nejen na jídlo, ale i na domácí čistící prostředky apod. Jejich nízká náročnost i cena mile překvapí každého.

Z knihy:

Odpad můžete omezit i bezprostředně za dveřmi vašeho domu či bytu. Na poštovní schránku připevněte upozornění, že si nepřejete dostávat žádnou reklamní poštu nebo letáky.

Autorka recenze: Míša Gongolová