Přijetí udržitelného životního stylu

Přijetí udržitelného životního stylu je založeno na myšlence dostatečnosti a podpoře střízlivého využívání zdrojů a energie. Opatření mohou zahrnovat snížení množství odpadu a recyklaci, přijetí udržitelných stravovacích návyků (volba rostlinné stravy a snížení spotřeby masa), větší využívání veřejné dopravy, aktivní mobilitu (chůze, jízda na kole) a vyhýbání se předmětům na jedno použití (např. plastům atd.).

Laudato Si platforma


Snížení spotřeby masa - proč?

Průměrný Evropan sní 87 kg masa za rok. Oproti tomu třeba v Senegalu jí lidé 17 kg masa na osobu ročně, v Indii jen 5,2 kg. V ČR je to konkrétně 77,4 kg masa na osobu za rok. (ČSÚ, 2012)  

V roce 2022 je nás na světě 7,9 miliard lidí (worldometers.info). Můžeme každý jíst maso denně jako průměrný Evropan? Kde vezmeme pole a vodu pro pěstování krmiv? A co methan není náhodou 20x škodlivější než CO2?

Jak rychle omezit plasty?

  • nosit vlastní tašku a pytlíky na nákup
  • přestat kupovat nápoje v PET (mohu pít kohoutkovou vodu nebo využít nové alternativy ve skleněných vratných obalech)
  • zkusit nákup BEZ OBALU - není to jen pro bohaté! Tohle vychází zpravidla levněji než jinde: sůl, cukr, mouka, puding, fazole, čočka, hrách, ovesné vločky, pohanka, kroupy, basmati, kypřící prášek, kyselina citronová, vitakáva, lahůdkové droždí, instantní droždí...