Lokální a sezónní

Supermarkety setřely rozdíly mezi létem a zimou, protože v regálech ovoce a zeleniny i v zimě najdeme jahody, maliny a borůvky. Ale je to pro nás přirozené? Učíme  děti, že nemohou mít to co chtějí hned, ale nejdeme jim tak trochu špatným příkladem, když tak jako Maruščina macecha (Pohádka o dvanácti měsíčkách) budeme mít chuť na jahody v lednu i my?

Necháme si dovážet ovoce přes půl světa. Dá se to ještě pochopit u toho, co u nás nikdy nevyroste. Např. banány, pokud je musíme mít, tak prosím. Ale proč v lednu konzumovat hroznové víno z Jihoafrické republiky nebo jahody ze Španělska. Je touha tak zžíravá, že by se nedala vydržet nebo jsme se prostě nad tím ještě vůbec nezamysleli?

Kde sehnat  lokální produkt

Nemusí jít jen o ovoce a zeleninu, ale lokálně můžeme sehnat další jídlo: maso, ryby, vajíčka, med, mléko, sýry nebo dokonce i květiny. 

Pokud nemáte možnost nakupovat u farmářů, vybírejte lokální produkty i v obchodech. Dejte zkrátka přednost tomu, co je z Česka a nemuselo putovat k nám velkou dálku. I toto je krok k lepšímu, nese nejen ekologická pozitiva, ale posiluje i lokální ekonomiku.


Co se kdy u nás sklízí

aneb jak poznat, co je zrovna v sezóně

Malá výzva pro týden Laudato si

Možná nemůžeme najít lokálního farmáře, ale co určitě můžeme je ZVOLIT PRODUKT POCHÁZEJÍCÍ Z ČR. Dejme přednost produkci z České republiky, má to svoje výhody

  • ušetříme uhlíkovou stopu dopravy surovin 
  • podpoříme naši vlastní ekonomiku - obzvláště nyní, v době hrozící ekonomické krize způsobené pandemii koronaviru, nám to může obrovsky pomoci.